konkurs na pomnik płk R.Kuklińskiego

Projekt wykonany został w ramach konkursu na pomnik upamiętniający postać płk. R.Kuklińskiego  zlokalizowany w Krakowie na placu J. Nowaka-Jeziorańskiego. Wykonany on został wraz z Natalią Wróbel.

Opis idei:

Projektując pomnik dedykowany pułkownikowi Kuklińskiemu staraliśmy się w myśl inskrypcji autorstwa k. prof. Tischnera umieszczonej w ramach założenia poszukiwać uniwersalnych, bliskich i zrozumiałych dla każdego treści. Z powodu kontrowersji, które wciąż budzi postać pułkownika, a także w myśl wypowiadanych często przez niego opinii, starliśmy się formą pomnika złożyć hołd ogólno-ludzkiemu dążeniu do wolności przekonań, do uczciwości i sprawiedliwości bez względu na okoliczności. Prosta, skromna i można by rzec powszechna forma jabłoni, która co roku, pokonując zimę budzi się, kwitnie i wydaje owoce jest dla nas właśnie takim symbolem nadziei i siły pojedynczego człowieka. Kamienne płyty, które rozsuwając się robią wyłom w placu przypominają, że zawsze pod powierzchnią tętni życie. Poświęcenie pułkownikowi Kuklińskiemu zaledwie jednej spośród przeszło siedemdziesięciu tablic zarówno wzmacnia siłę wyrazu pomnika, jak i przypomina o wszystkich tych, którzy samotnie postanowili przeciwstawić się złu.

Kontemplacyjna forma pomnika, przy operowaniu łatwą do odczytania symboliką stwarza szansę, na to by na placu, można było przystanąć i zastanowić się, wiosną zachwycić się pięknem drzewa a latem spróbować owocu, zapoznać się z przestrzenią. Delikatność i spokój tej formy pomnika ma oddziaływać na zasadzie kontrastu do tego pełnego ruchu placu i tworzyć z zabytkowym wnętrzem harmonijną całość.

Konstrukcja i rozwiązania materiałowe:

Pierwszoplanowym elementem, o największej sile wyrazu jest drzewo jabłoni dzikiej (Malus sylvestris), którą planuje się nasadzić dorosłą. Prace związane z otoczeniem jabłoni ograniczają się do prac brukarskich związanych z montażem płyt z czarnego polerowanego granitu, zarówno na trawniku jak i w ramach okalającej trawnik ramy i odpowiedniego ich zakotwienia w ziemi oraz montażu instalacji elektrycznej i lamp służących do podświetlenia drzewa za pomocą punktów świetlnych umieszczonych w glebie oraz lampek oświetlających płyty z wygrawerowanymi inskrypcjami.

Nasadzenie dorosłego drzewa wymaga przygotowania odpowiedniego dołu o wymiarach 2,5 na 2,5 i głębokości 2,5 m, w który wstawione zostanie dorosłe drzewo z zachowanym systemem korzeniowym i glebą z miejsca, w którym poprzednio rosło.

Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie na opracowanie koncepcji pomnika dedykowanego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu honorowemu obywatelowi miasta Krakowa na placu J.Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie


Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.